Cirkulární typová řešení


SWAP – výměna zboží, materiálu, výrobku

Kategorie:
Opětovné využití

Plný popis:
SWAP (též swapový obchod, swapová operace, swapový kontrakt; z angl. swap - „vzájemná výměna“) je termínovaná smlouva, kterou se dva ekonomické subjekty zavazují vyměnit si mezi sebou buď dohodnutá předmětná aktiva či finanční toky za předem pevně stanovených podmínek.
Vyměňuje se vše za vše – dáte své věci na stůl, na zem nebo do krabic a sami si vybíráte, co by se vám hodilo z kousků přinesených ostatními. Na SWAPu platí heslo “Sharing is caring”. Ne vždy se musí vyměnit jeden kus za jiný. Důležité je hlavně to, aby nepotřebné věci našly nové majitele.

Podmínky využití / bariéry:
Pronájem prostoru – budova, parky, hřiště, veřejná prostranství
Zájem občanů z obce darovat a vyměňovat zboží
Vybavení akce prodejními stánky, paletami a podobně

Využitelné typy produktů/ odpadů:
Jakékoli typy zboží - oblečení, knihy, plakáty, cédéčka, pohlednice, potřeby pro domácnost, květiny, šperky módní doplňky, elektroniku.

SWOT analýza:
Silné stránky: znovuvyužití nepotřebného zboží, výrobku, snižování množství odpadu
Slabé stránky: objektivita směnných vztahů
Příležitosti: setkání občanů obce, využití k zábavě a poučení, možnost sdílení příběhu věcí
Hrozby: zbylé zboží po akci, které zůstane v místě

Cílová skupina:
Domácnosti

Ekonomické podmínky a přínosy:
Žádné výrazné ekonomické zatížení, může se jednat případně o pořízení pultů a stolů, vytápění místnosti apod. Plus následný úklid.

Personální náročnost:
Nízká, vše je možné realizovat dobrovolnicky.

Právní aspekty:
Standardní vztahy mezi občany na základě občanského zákoníku.

Příklad z praxe:
UDRŽITELNĚ CHIC
Udržitelně Chic je koncept, který ukazuje, jak spotřebovávat šetrně ke svému okolí a přitom být neustále CHIC.
Základními pilíři konceptu je snížení spotřeby, relokace, recyklace, kvalitní řemeslo, materiály a především soulad s vámi.
V rámci konceptu existují služby: vytřídění a sestavení udržitelného šatníku, styling, rady k udržitelnému nakupování, průvodcování po second-handech a bleších trzích, organizace swapů a bleších trhů. Výroba z recyklovaných materiálů a recyklované dekorace, kostýmy pro komerční i nekomerční účely.
Díky iniciativě Udržitelné Chic se s clothes swapy – výměnami oblečení v Praze roztrhl pytel. Na jejích pravidelných akcích si můžete doslova vyvětrat šatník, najít nové oblečení s příběhem – a to skoro bez zátěže pro vaši peněženku. Vyhnete se tak nejen nekonečným frontám v nákupních centrech, ale i významně pomůžete životnímu prostředí, které na rychlou módu doplácí nejvíce.
http://udrzitelnechic.cz/

Lucie Poubová – pořádatelka SWAp akcí, zkušenosti se SWAP, lucka@udrzitelnechic.cz

SWAP V POKOJÍCH – VÝMĚNA NEJEN OBLEČENÍ
Swap v Pokojích říká:
„Praskají vaše skříně ve švech, protože je vám líto vyhodit ten hezký svetr, ve kterém jste šla na první rande, anebo tu úžasnou blůzku od kamarádky, ale víte, že už je prostě neunosíte? Teď už morální kocovinu mít nemusíte, můžete totiž tyto věci poslat dál!
Výměna DOBRÉHO oblečení, knih, potřeb do domácnosti, šperků – vše, co už vám nepřináší radost, můžete nechat plavat u nás v Pokojích. Třeba zase někdo přinese něco, co oceníte a potřebujete vy.“
https://www.facebook.com/events/775539075973312/


SWAP – Výměna věcí v Mladiinfo ČR, BRNO
Vyměňuje se vše za vše – dáte své věci na stůl, na zem nebo do krabic a sami si vybíráte, co by se vám hodilo z kousků přinesených ostatními. Pokud doma nic nepotřebného nemáte, stejně můžete přijít. Nové věci si můžete odnést, i když sami nic nepřinesete.
Na SWAP můžete přinést oblečení, knihy, plakáty, cédéčka, pohlednice, potřeby pro domácnost, květiny, šperky módní doplňky, elektroniku. Ne však živá zvířata, prošlé jídlo a věci, které jsou nefunkční nebo poškozené.
Věci donesete čisté a funkční.
https://www.mladiinfo.cz/swap-vymena-veci-v-mladiinfo/

Související kategorie
Přidané projekty od veřejnosti


Počet záznamů: 0